Dizin Kapsamı Raporu

Google Search Console üzerinde bulunan dizin kapsamı raporu, Google botun sitenize gelip mülkünüze ait tüm URL’ leri taraması ve sonucunda kendi havuzuna katıp katamadığı sonuçlarının olduğu detaylı ve kullanışlı bir rapordur.

Bu raporu aşağıdaki başlıklar halinde inceleyebiliriz.

Özet Sayfası

Google’ nin tüm sayfalarınızı taradığı ve dizin durumlarını belirlediği sayfadır. Bu sayfa üzerinden URL’ lerinizin havuza gidip gitmediğini, karşılığı olup olmadığını ( 404 URL ), dizine eklenmediğinde sitem neden dizine eklenmiyor sorusuna cevaben kategori mantığında tüm sonuçları görebilirsiniz.

Birincil tarayıcı

Özet sayfasındaki Birincil tarayıcı değeri, Google’ın sitenizi ziyaret ederken gözlemlediği türdür. Akıllı Telefon veya Masaüstü kılığına girerek sitenizi en iyi şekilde tarar ve problemin hangi arayüzde olduğunu belirler.

Durum

Sayfanızın durumunu gözden geçirirken aşağıdaki maddelerden herhangi birisi ile karşılaşabilirsiniz. Karşılaştığınızda çözümünü karşılıklarında bulabilirsiniz.

  • Hata: Sayfa dizine eklenmedi. Hata ve hatanın nasıl düzeltileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için ilgili hata türü açıklamasına bakın. Önce bu sorunlara odaklanmanız gerekir.
  • Uyarı: Sayfa dizine eklendi ancak dikkat etmeniz gereken bir sorun var.
  • Hariç bırakıldı: Sayfa dizine eklenmedi ancak bunun amacınız doğrultusunda olduğunu düşünüyoruz. (Örneğin, bir noindex yönergesine göre bilinçli olarak hariç bırakılmış olabilir veya bu, sitenizde önceden dizine eklediğimiz bir standart sayfanın kopyası olabilir.)
  • Geçerli: Sayfa dizine eklendi.

Sayfalarınızla İlgili Sorunların Giderilmesi

Dizine eklenen toplam sayfa sayısı ile toplam hata sayısını grafiği esas alarak karşılaştırın ve bunlar arasında bir bağlantı oluşturmaya çalışın.

Hatalı sayfaları önem sırasına göre sıralayın ve bunları belirli bir sıraya göre ele almaya çalışın. Özellikle aynı hatayı veren çok sayıda sayfa varsa hataların toplu bir şekilde kurtulmak adına ilk olarak bunları ele almanızı tavsiye ederiz.

Bu da ilginizi çekebilir  Google AdSense, Analytics Hesabına Nasıl Bağlanır?

Hatalarla ilgili daha fazla bilgiyi içerisinde barındıran sayfalara gitmek için hata satırına tıklayın. Burada ilgili hata türüyle nasıl başa çıkabileceğinizle alakalı bilgiler yer almaktadır.

Hataları düzelttikten sonra hata ayrıntısında yer alan doğrula butonunu tıklayarak doğrulama yapın. Doğrulama gerçekleştiği zaman ilgili hatalar da ortadan kalkacaktır.

Doğrulama işlemi devam ederken bildirimler almaya devam etmeniz normaldir. Doğrulamayı başlattıktan ancak birkaç gün sonra hata sayısının azalıp azalmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Hariç bırakılan sayfalarla ilgili filtreyi periyodik şekilde kaldırın, etkilenen sayfa sayısına göre sıralama yapın ve istenmeyen sorunlar için tarama gerçekleştirin.

Dizin Kapsamı Raporu

Kaynak : Google

Dizin Kapsamı Raporu

83 / 100
Bu Yazıya Oy Ver
[Toplam: Ortalama ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: