Kategoriler
Sağlık Genel Gündem

Dünya Sağlık Örgütü : Remdesivir’in koronavirüs tedavisine yardımcı olduğuna dair kanıt yok

remdesivir 1
Dünya Sağlık Örgütü : Remdesivir’in koronavirüs tedavisine yardımcı olduğuna dair kanıt yok

Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ,yeni tip koronavirüs Covid-19 rehabilitasyonunda kullanılan antiviral olan remdesivir ‘in Covid-19 hastalarının yaşamda kalmalarına ve solunum lüzumuna destekçi olduğuna dair hiçbir ispat bulunmadığını bildirdi.

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada, “Remdesivir, şiddetli Covid-19 hadiseleri için potansiyel tesirli bir rehabilitasyon usulü olarak dünya çapında alaka gördü ve sağlık kurumunda hastaları rehabilitasyon etmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Ancak muayenehane uygulamadaki rolü belirsizliğine gözetiyordu”ifadesi kullanıldı.

“SAĞLIK KURUMUNDA HASTALARI REHABİLİTASYON ETMEK İÇİN GİDEREK DAHA FAZLA KULLANILIYOR”

Açıklamada, DSÖ’nün Covid-19 tanısı konmuş 7 bin hastaya direndirdiği 4 değişik araştırma neticesine göre, ilacın Kovid-19 tanısıyla sağlık kurumuna yatırılanlara öneri edilmediği, hastaların ne kadar hastalandıklarına bakılmaksızın, yaşamda kalmalarına ve solunum gereksinimine dayanakçı olduğuna dair de hiçbir delil bulunamadığı kaydolundu.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 16 Ekim’de yaptığı açıklamada, “Remdesivir” isimli antiviral ilaç, hidroksiklorokin ve AIDS rehabilitasyonunda kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin, Covid-19 kaynaklı vefatlar ve sağlık kurumunda kalış vakitleri üzerinde çok az tesiri olduğunun veya hiç tesiri olmadığının ortaya çıktığını belirtmişti.

Remdesivir nedir

Diğer Sağlık Haberleri

Bu Yazıya Oy Ver
[Toplam: 2 Ortalama 5]
Kategoriler
Genel Gündem

Guernsey hukuk firması veri güvenliği ihlali nedeniyle 10.000 sterlin para cezasına çarptırıldı

googlenews

Guernsey merkezli bir hukuk firması “son derece gizli ve hassas” bilgileri paylaştıktan sonra veri güvenliği ihlali ortaya çıktı ve 10.000 sterlin para cezasına çarptırıldı.

Veri Koruma Kurumu (ODPA), Trinity Chambers LLP’nin e-posta ve posta yoluyla bir birey ve ailesi hakkında özel ayrıntıları gönderdiğini tespit etti.

Güvenlik eksikliğinin üçüncü şahısların verilere “bağlantısız” erişimini sağladığını söyledi.

Firmaya yorum için başvuruldu.

Bir araştırmaya göre, Trinity’nin veri ihlalinin “tekrarlanan insan hatası” sonucu olduğu ortaya çıktı.

Bailiwick’in Veri Koruma Komiseri Emma Martins, ODPA’nın firmanın cevabından “hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Dedi ki: “Bu davada kontrolörün şikayete zamanında yaklaştığına veya ihlalin ilgili kişiler üzerindeki etkisini takdir ettiğine dair çok az kanıt var.

“Bu, özellikle hukuk sektöründe güven ve gizliliğin oynadığı rol düşünüldüğünde önemlidir.”

Para cezasının “kişisel verilere bakmamanın ciddi doğasını ve etkisini” ve bunun küçük bir ada topluluğundaki potansiyel olarak “önemli” etkisini yansıtmayı amaçladığını da sözlerine ekledi.

ODPA’ya göre Trinity Chambers karara itiraz etmedi.

Ödenmesi halinde para Guernsey’in genel gelir hesabına gönderilecektir.

Veri Güvenliği İhlali

Diğer gündem haberlerini takip etmek için tıklayınız

Bu Yazıya Oy Ver
[Toplam: 1 Ortalama 5]