Google AdSense, Analytics Hesabına Nasıl Bağlanır?

analytics ile adsense hesaplarini birbirine baglamak
googlenews

Bu makalemizde, Analytics hesabınızdan elde ettiğiniz kazancı kolayca izlemek için Google Analytics’i Google AdSense hesabına nasıl bağlayacağınızı tartışacağız.

Bu işlemi AdSense hesabınızdan veya Analytics hesabınızdan başlatabilirsiniz. Ancak son bağlantı, Analytics tarafında yapılacak, böylece işlemi doğrudan oradan başlatabilirsiniz.

Başlamadan önce aşağıdaki kriterlere sahip olduğunuzdan emin olun:

  • Onaylanmış AdSense hesabı
  • AdSense kodunuzun sitenizde olması
  • Doğrulanmış Analytics site mülkü
  • Her iki hesaba da yönetici erişimi

Unutmayın, bir Analytics hesap mülkünü yalnızca bir AdSense sitesine bağlayabilirsiniz.

Google AdSense, Analytics Hesabına Nasıl Bağlanır?

Analytics Mülkü Seçme

Yönetici” bölümüne gidin, Analytics hesabına giriş yapın. AdSense sitenize bağlamak istediğiniz “Mülkü” seçin ve ardından “Tüm Ürünler” seçeneğine tıklayın.

Google Ads (önceden AdWords) ve AdSense gibi tüm Google ürünlerini “Bağlantısız Ürünler” bölümünde göreceksiniz. AdSense bölümünün altındaki “AdSense’i Bağla” düğmesini tıklayın.

AdSense Bağlantısını Yapılandırma

İki bölümden oluşan “AdSense Bağlantısını Yapılandır” adlı yeni bir bölüm göreceksiniz. Önce AdSense yayıncı kimliğinizi ve hesap türünü seçin. Genel olarak, içerikle ilgili yayıncı kimliği için “İçerik için AdSense” türüne sahip olmalısınız. Sonraki adıma gitmek için “Devam” düğmesine tıklayın.

İkinci adımda, açılır menüden mülk için Analytics görünümünü seçin. AdSense hesabınızı Analytics hesabına bağlamak için “Bağlantıyı etkinleştir” i tıklayın.

Durumu Kontrol Etme

Bağladıktan sonra “Yönetici> Mülk> Tüm Ürünler” e gidin. Durumu “Aktif olarak bağlantılı” olarak görmelisiniz.

AdSense Hesabından Bağlanma

AdSense hesabınıza giriş yapın ve “Ana Sayfa> Ayarlar> Erişim ve yetkilendirmeler> Google Analytics entegrasyonu” bölümüne gidin. Analytics hesabınızda bulunan tüm site mülklerinin bir listesini göreceksiniz. Analytics hesabına gitmek için “Bağla” seçeneğini tıklayın. Buradan, AdSense ve Analytics hesaplarını bağlamak için yukarıda açıklanan işlemin aynısını izlemelisiniz.

Bu da ilginizi çekebilir  Google Search Console Kullanarak Dizine Ekleme Hatalarını Bulma ve Düzeltme

Başarılı bir şekilde bağladıktan sonra, Analytics mülkünün bağlantısını istediğiniz zaman kaldırabilirsiniz.

Analytics’te AdSense Raporlarını Görüntüle

Artık AdSense ile ilgili tüm raporları doğrudan Analytics hesabınızdan görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca eBGBM, reklam gösterimleri gibi parametreler de AdSense verilerinden rapora eklenecektir.

Analytics hesabına gidin ve “Davranış> Yayıncı” bölümüne gidin. AdSense hesap verilerinden kazançlara genel bakışı, yayıncı sayfalarını ve yayıncı yönlendiren raporunu kontrol edebilirsiniz.

Analytics raporlarında, gelir ayrıntılarının AdSense raporlarından farklı (genellikle daha düşük) olduğunu fark ettik. Ancak Analytics raporları size hangi sayfanın daha çok kazandırdığı, hangi reklam kaynağının size daha fazla ödeme yaptığı gibi ayrıntılar ve AdSense raporlarından elde edilmesi zor birçok ayrıntı verecektir.

Google Search Console hatalarını bu makalemizden okuyabilirsiniz

88 / 100
Bu Yazıya Oy Ver
[Toplam: Ortalama ]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: