Site icon Websido

Lütfi Elvan Kimdir ? Nereli ve Kaç Yaşında ?

lutfi_elvan_kimdir_yenhazine ve maliye bakani lutfi elvan biyografisi ve memleketi

hazine ve maliye bakani lutfi elvan biyografisi ve memleketi

Lütfi Elvan Kimdir? Nerelidir ? Kaç Yaşındadır ?
Lütfi Elvan Kimdir, Kaç Yaşındadır, Nerelidir ? Yeni Hazine ve Maliye Bakanı

Lütfi Elvan Kimdir ?

Lütfi Elvan, 12 Mart 1962 tarihinde Karaman’ın Ermenek ilçesinde doğmuştur.

2007 genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi Karaman milletvekili olarak meclise girmiştir. 2013 – 2015 yılları arasında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevini üstlenmiştir. 2015 – 2016 yılları arasında Türkiye Başbakan Yardımcılığı görevine atanan Elvan 2016 – 2018 yılları arasında Türkiye Kalkınma Bakanı olarak görev yapmıştır. 2020 yılında ise Hazine ve Maliye Bakanı olarak göreve başlamıştır.

Eğitim

İlk, Orta ve Lise eğitimini Karaman’da tamamladı. 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinden Mezun Oldu. Birleşik Krallık’ta bulunan Leeds üniversitesinde Maden ve Yöneylem araştırması alanında yüksek lisans yaptı ve 1989 yılında yüksek lisansını tamamladı. Amerika Birleşik Devletleri’ nde bulunan Delaware Üniversitesi’ nde Ekonomi alanında 1995 yılında ikinci yüksek lisansını tamamladı.

Profesyonel Kariyer

1987 yılında Etibank’ ta Yöneylem Araştırma Grubunda mühendis olarak başladı. Bilgisayar destekli madencilik uygulamalarında Etibank’ta yaygınlaştırılmasında büyük rol oynadı. 1989 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nda çalışmaya başladı ve 1996 yılına kadar uzman yardımcısı olarak çalıştı.

Siyasi Kariyer

Elvan, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katıldı ve ilk defa 2007 Türkiye genel seçimleri’nde AK Parti Karaman milletvekili olarak meclise girdi. 2007 yılında AK Parti’nin o dönemki Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanlığı görevine başladı. Türkiye–Avrupa Birliği Karma Parlamento Komisyonu ve AB Başkanlığına seçildi. 2011 Türkiye genel seçimleri’nde tekrar meclise girdi ve Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı oldu.

2014 Türkiye yerel seçimleri için İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na aday gösterilen Binali Yıldırım’ın yerine 25 Aralık 2013 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na atandı. Anayasanın 114. maddesi gereğince Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri öncesi yerine Müsteşar Feridun Bilgin atandı. Seçimlerin ardından hiçbir parti tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamayınca ve koalisyon görüşmelerinden bir sonuç alınamayınca erken seçim kararı alındı.

Kalkınma Bakanlığı

AK Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan Seçim hükümeti’nde Reform ve Yatırımlardan Sorumlu Başbakan Yardımcısı olan Elvan, Davutoğlu’nun istifa etmesinin ardından Binali Yıldırım tarafından 24 Mayıs 2016 tarihinde kurulan 65. Türkiye Hükûmetinde Kalkınma Bakanlığı görevini üstlendi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı

Berat Albayrak‘ın istifası ile münhal Hazine ve Maliye Bakanlığına 10 Kasım 2020 tarihinde Lütfi Elvan atanmıştır.

Özel Hayatı

Elvan, Zeliha Elvan ile evlidir ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak : wikipedia

Diğer gündem haberleri

Bu Yazıya Oy Ver
[Toplam: 1 Ortalama 5]
Exit mobile version