Kategoriler
Sağlık Genel Gündem

Dünya Sağlık Örgütü : Remdesivir’in koronavirüs tedavisine yardımcı olduğuna dair kanıt yok

remdesivir 1
Dünya Sağlık Örgütü : Remdesivir’in koronavirüs tedavisine yardımcı olduğuna dair kanıt yok

Dünya Sağlık Teşkilatı DSÖ,yeni tip koronavirüs Covid-19 rehabilitasyonunda kullanılan antiviral olan remdesivir ‘in Covid-19 hastalarının yaşamda kalmalarına ve solunum lüzumuna destekçi olduğuna dair hiçbir ispat bulunmadığını bildirdi.

DSÖ’den yapılan yazılı açıklamada, “Remdesivir, şiddetli Covid-19 hadiseleri için potansiyel tesirli bir rehabilitasyon usulü olarak dünya çapında alaka gördü ve sağlık kurumunda hastaları rehabilitasyon etmek için giderek daha fazla kullanılmaktadır. Ancak muayenehane uygulamadaki rolü belirsizliğine gözetiyordu”ifadesi kullanıldı.

“SAĞLIK KURUMUNDA HASTALARI REHABİLİTASYON ETMEK İÇİN GİDEREK DAHA FAZLA KULLANILIYOR”

Açıklamada, DSÖ’nün Covid-19 tanısı konmuş 7 bin hastaya direndirdiği 4 değişik araştırma neticesine göre, ilacın Kovid-19 tanısıyla sağlık kurumuna yatırılanlara öneri edilmediği, hastaların ne kadar hastalandıklarına bakılmaksızın, yaşamda kalmalarına ve solunum gereksinimine dayanakçı olduğuna dair de hiçbir delil bulunamadığı kaydolundu.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, 16 Ekim’de yaptığı açıklamada, “Remdesivir” isimli antiviral ilaç, hidroksiklorokin ve AIDS rehabilitasyonunda kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin, Covid-19 kaynaklı vefatlar ve sağlık kurumunda kalış vakitleri üzerinde çok az tesiri olduğunun veya hiç tesiri olmadığının ortaya çıktığını belirtmişti.

Remdesivir nedir

Diğer Sağlık Haberleri

Bu Yazıya Oy Ver
[Toplam: 2 Ortalama 5]
Kategoriler
Gündem Sağlık

Grip Aşısı Öldürüyor mu

grip aşısı öldürüyor mu
Grip Aşısı Öldürüyor mu

En çok grip aşısının yapıldığı ülke olan Güney Kore’de aşı paniği yaşanıyor. 32 kişi yapılan aşı sonrası hayatını kaybederken ülkemizde de yapımına başlanan grip aşıları kafalarda soru işareti bıraktı…
Grip aşıları ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada yeni bir korona virüs salgınını önlemek için başta kritik hastalar olmak üzere herkese yapılıyor. Ancak yapılan aşıların ardından birçok ülkede ölüm haberleri gelmeye başladı. Bu ise çok farklı sorunları gündeme getirdi.
Bu sorulardan birisi belirti göstermeyen korona virüs taşıyıcılarının bu aşı sonrası hayatı kaybetmesi…

Sağlık görevlileri bu tarz bir bulguya rastlanılmadığını belirterek halkı bu konuda yalan yanlış bilgileri yaymama konusunda uyarıyor.
Özellikle sosyal medyada tartışılan bir başka kafa karıştıran soru ise yapılan aşıların yaşlıları öldürdüğü yönünde. Korona virüsün başladığı ilk günden beri konuşulan iddialardan biri olan bu konu bir türlü aydınlatılamamış durumda…
Ortaya atılan bir diğer iddia ise aşının başka hastalıkları tetiklediği yönünde. Ölümlerin ardından birçok ülkede araştırmalara hız verildi. Bu konular büyük ihtimal ile önümüzdeki günlerde aydınlatılmış olacak.

GRİP AŞISI ÖLDÜRÜYOR MU?

Grip aşısının başladığı birçok ülkede tabin birlikleri ise aşı programının gözden geçirilmesi gerektiğini açıkladı. Ancak hükümetler aşı programıyla yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele edilirken kitlesel bir grip salgının önlenmesini amaçlıyor.

Diğer covid haberleri

Bu Yazıya Oy Ver
[Toplam: 0 Ortalama 0]
Kategoriler
Gündem Sağlık

Korona virüs sayısı tırmanışa geçti

korona virüs covid19 fahrettin koca
Sağlık Bakanı Fafrettin Koca : Korona Virüs Tırmanışa geçti

Korona sürecinin başından beri açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ilk kez bu kadar gerçekçi ve net konuştu…

Sağlık Bakanı Fafrettin KocaBursa‘da korona virüsün ilerleyişi hakkında açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanı Fahrettin Kocakorona virüs (Kovid-19) salgınının tüm ülkede tırmanışa geçtiğini bildirdi.
“Şimdiden dikkat çekmek istiyorum. Korona virüs salgını tüm ülkede tekrar tırmanışa geçmiş durumdadır.” diyen Koca, “Salgın bize şunu öğretti ki; virüsün yayılması daha fazla insanın hasta olması değil tüm hayatın sekteye uğramasıdır.” ifadelerini kullandı.

Korona virüs sayısı tırmanışa geçti. Sağlık çalışanlarının hastaları iyileştirmek için gösterdiği çabayı, halkın da tedbirlere uymak için göstermesini beklediklerini belirten Koca, “Salgınla mücadelede şu an tedbirlerden daha güçlü bir silahımız yok. Biliyoruz ki böyle bir mücadele, sadece hasta tedavi ederek kazanılmaz, yayılmayı önleyerek kazanılır. Bu ise ancak ve ancak tedbirlere uymakla mümkündür. Şehir şehir dolaşıp çağrılarımızı tekrarlıyoruz.” dedi.

“BURSA’DA VERDİĞİMİZ SAVAŞ…”
Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:
“3 milyonu aşkın nüfusuyla Bursa, Kovid-19‘a karşı verdiğimiz savaşın merkezlerinden biridir. Sosyal hareketliliği ve diğer şehirlerle yoğun ilişkileri önemini daha artırıyor. Burada kazanacağımız başarı, Bursa ile sınırlı kalmayacak, tüm ülkeyi olumlu yönde etkileyecektir.

Ziyaretlerimize yoğun bir program sığdırdık. Bu açıklamanın ardından Bursa Şehir Hastanemizi ziyaret edeceğim. Daha sonra Bursa‘dan başlayarak Balıkesir, Bilecik, Çanakkale ve Yalova İl Sağlık Müdürlerimiz, hastane başhekimlerimiz, sahada görevli koordinatörlerimizle il bazında ayrı ayrı toplantı yapacağız.”

KORONA VİRÜS SAYISI TIRMANIŞA GEÇTİ

Koca, şunları kaydetti:
Korona virüs salgını tüm ülkede yeniden tırmanışa geçmiş durumdadır. Bursa şu an salgının başından bu yana en kritik günlerini yaşıyor. Eylül ayının ortalarına kıyasla günlük vaka sayısı yaklaşık 3 kat artmıştır. Salgın bize şunu öğretti ki virüsün yayılması sadece daha fazla sayıda insanımızın hasta olması değil, tüm hayatın sekteye uğramasıdır.

Bu nedenle salgına karşı verilen mücadele bütün hayatı koruma mücadelesidir. Sayın Vali ile görüşmemde ifade ettiğim gibi Bursa halkından salgınla mücadeleyi hayatı koruma mücadelesi olarak görmesini rica ediyorum.”

Bu Yazıya Oy Ver
[Toplam: 0 Ortalama 0]
Kategoriler
Sağlık

Koronavirüs Aşısı Son Dakika 9 Mayıs 2020

coronavirus covid 19 pandemic outbreak virus background concept 1017 24318
Koronavirüs Aşısı Son Dakika

Koronavirüs Aşısı Son Dakika

Koronavirüs son durum nedir ?

9 Mayıs 2019 tarihi itibari ile koronavirüs sebebi ile bugün ölen sayısı 48 oldu. Bugün ile birlikte toplam 3689 vatandaşımız hayatını kaybetti.

Koronavirüs aşısı nedir ?

Sanayi ve Teknoloji bakanı Mustafa Varank koronavirüs ile ilgili verdiği demeçte, koronavirüsün henüz ülkemize gelmeden bakanlık toplantıları yapıldığı ve bu konuda alınması gereken tedbirleri aldıklarını söyledi.

Bilim adamlarımız aşı için çok önemli bir yol katettiklerini belirten Bakan Varank, koronavirüs aşısının hayvanlar üzerinde denenmeye başladığını ve insanlar üzerinde ne zaman deneneceği konusunda bilgi vermenin henüz erken olduğunu belirtti.

Koronavirüs Aşısı Son Dakika
Koronavirüs Aşısı Son Dakika
 • Koronavirüs aşısı bulundu mu
 • 9 mayıs 2020 koronavirüs sonuçları
 • Bugün kaç kişi öldü
 • Koronavirüs Tedavisi
 • Koronavirüsten Korunma Yolları
 • Koronavirüs Belirtileri Nelerdir
 • Koronavirüs Nereden Neden Geldi
 • Koronavirüs aşısı bulundu mu

  Bilim adamları şu an hayvanlar üzerinde denemelere başladı. Sonuçların başarılı olması halinde insanlarda deneyebileceklerini belirttiler.

 • 9 mayıs 2020 koronavirüs sonuçları

  Bugün 48 vefat eden ile birlikte toplam vefat sayımız 3846’ya yükseldi.

 • Koronavirüs Tedavisi

  Bağışıklık sistemini düzenleyici besinler alınmalı.

 • Koronavirüsten Korunma Yolları

  Sosyal mesafe mutlaka korunmalı ve maskesiz dışarı çıkılmamalı

 • Koronavirüs Belirtileri Nelerdir

  Herhangi bir semptom belirtisi olmamasına rağmen kişiler 14 gün öncesinden bu hastalığa yakalanmış olabilirler.

  Yüksek görülen belirtiler öksürük, yorgunluk, ateş ve kuru öksürüktür.

  Özellikle kalıtsal rahatsızlığı olanlar ve yaşlı insanların mutlaka kendilerine en üst düzeyde tedbir almaları gerekir.

 • Koronavirüs Nereden Neden Geldi

  Çin’in Wohan kentinden tüm dünyaya yayıldı.

corona virus

Koronavirüs Aşısı

30 1 gün, 1 saat ve 1 dakika

 1. Koronavirüs Aşısı Nedir

  koronavirüs

  Koronavirüs aşısı, bulaşan virüsün etkisini azaltan bir aşıdır

Bu Yazıya Oy Ver
[Toplam: 0 Ortalama 0]